5 روش‌های شگفت‌انگیز موثر برای بهترین کارت گرافیک

قرار نیست طرز فکر انویدیا در توضیح حداکثر مطلقی که حس میکند میتواند از پس آن بربیاید، کسی را متقاعد کند. آزمایشی بین GTX 1660 و RX 5500 XT انجام دادیم و باید بگوییم که انویدیا برنده شد. کانون توجه بیپی تا ۶ دهه اول فعالیتش، منطقه خاورمیانه بود، اما از دهه ۱۹۶۰ به بعد، کانون توجه آن به سوی غرب، آمریکا و خود انگلیس معطوف شد. اندیشههای صنیع الدوله اما سرانجامی نیافت تا در زمان وزارت مرتضی خان ممتاز الملک و ابراهیم حکیمی در سالهای ۱۲۹۵ و ۱۲۹۷ ش اداره عتیقات یا باستانشناسی در ساختمان قدیم اداره معارف در شمال مدرسه دارالفنون زیر نظر ایرج میرزا جلال الملک تأسیس شد و نام موزه ملی به خود گرفت. این کارت گرافیک نیز در داخل خود دارای GPU نیوی ۲۱ است. یک ساختار اصولی میبایست به کاربر کمک کند تا باکمترین کلیک به صفحه هدف خود دست پیدا کنند و از سوی دیگر بتوانند موقعیت خود در سایت پیدا کنند و درصورت نیاز به صفحه ورودی خود بازگردند. این کارت گرافیک با ابعاد 292x170x114 کمی بزرگ بنظر میرسد اما فقط یک اسلات را برای نصب نیاز دارد. این کارت گرافیک حدود ۳۰ درصد عملکرد بهتر و مصرف انرژی کمتری دارد و قیمتی مشابه با ۵۷۰ ۴Gb دارد.

درحالیکه ۶۸۰۰ عملکردی فوقالعاده و مشابه با این دارد، اما RX 6900 XT با وجود قیمت بیشتر (حدود ۵۰ درصد) عملکرد اندکی بهتر نسبت به ۶۸۰۰ دارد که میتوان گفت ارزش خرید ندارد، البته پیدا کردن آن تقریباً محال است. البته در مقایسه با ۳۰۶۰ Ti حدود ۲۶ درصد هستههای GPU و پهنای باند کمتری نیز دارد و عملکرد کلی آن در حد RTX 2070 است. بقیه ویژگیهای نامطلوب مانند عملکرد میانه رهگیری پرتو و نبود DLSS نیز در ۶۹۰۰ XT دیده میشود. آنهایی که سریعترین GPU را میخواهند از خرید ۶۹۰۰ XT پشیمان نخواهند شد، مگر اینکه بهدنبال ماینینگ باشند که در اینصورت رادون VII حدود ۳۰ درصد سرعت بیشتری داشته و توصیه میشود. وجود یک کارت گرافیک قوی باعث میشود تا شما بتوانید بازیها را در وضوحی بیشتر اجرا کنید. قطعات داخلی درون یک کامپیوتر به حفاظت نیاز دارند؛ به همین دلیل استفاده از کیس کامپیوتر بسیار ضروری است. انتخاب کارتهای گرافیک اقتصادی ممکن است به خرید مدلهای قدیمی منجر شوند و حالا که RDNA2 معرفی و عرضه شده است، اینجا باید یک نسل از این مدلها عقبتر برویم.

متاسفانه قیمتها طوری هستند که کارتهای گرافیک اقتصادی، اندازه کارتهای گرافیک قویتر (مانند RX 5500 XT 8Gb) در بازار ارزش دارند و باید برای آنها پول بیشتری خرج کرد. برای بودجه ارزان، یکی از بهترین انتخابها GTX 1660 Super، GTX 1600 یا ۵۵۰۰ XT 8GB است. البته این چیزی نیست که بتوانید هر بازی یا برنامهای را با کیفیت عالی اجرا کنید، اما میتوان از عملکرد آن رضایت داشت. البته باید خاطر نشان کرد که کارت نیوی بزرگ در بازیهایی که نیازمند رهگیری پرتو هستند، در بعضی موارد، با خطا مواجه میشود، پس اگر نیازمند بهترین عملکرد رهگیری پرتو در بازیهای خود هستید، قطعاً انویدیا برنده خواهد شد. با وجود اینکه انویدیا عملکرد ماینینگ این کارت گرافیک را به نصف کاهش داد، اما همچنان شاهد افزایش قیمت هستیم. حتی در بحث ماینینگ نیز عملکرد این کارت گرافیک در حد متوسط است. شاید در این کارت گرافیک، استفاده از معماری آمپر باعث شده است تا قدرت ۳۰۶۰ به مقدار زیادی کم شود.