روش های مهاجرت به کانادا

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به سیانان گفته است که تا هفته گذشته، نام دستکم ۷۴ هزار و ۲۷۴ نفر از شهروندان افغانستان در فهرست متقاضیان ویزای ویژه مهاجرت ایالات متحد (SIV) وجود داشت. دلیل دیگری که برای انتخاب آمریکا در انتهای ذهن ایرانیان پرداخته میشود میتوان فیلم های هالیوودی دانست. مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری به دلیل نداشتن هیچ پیششرطی چون دانش زبانی و یا سرمایه در میان مردم جهان محبوبیت زیادی داشته و سالانه میلیونها نفر در آن ثبتنام میکنند. در سال ۲۰۰۵، مقامات دولتی در ایران اعلام کردند که هر ساله میان ۱۵۰ هزار الی ۱۸۰ هزار متخصص و تحصیلکرده ایران را ترک میکنند (۵۰۰ نفر در روز). و دانشآموز هم با توجه به فضای کسبوکار و شرایط تحصیل این تمایل را پیدا میکند که بنا بر هدف و توانایی کشوری را برای تحصیل انتخاب کند. با این حال ایرانیان در اروپا به اندازه آمریکا با موفقیت روبهرو نبودهاند. مطالعات انجام شده در بلژیک، سوئد و هلند نشان میدهد که ورود ایرانیان به بازار کار در این کشورها با دشواریهای بسیاری روبهرو بوده است. در دوره اول که میتوان شروع آن را ابتدای دهه پنجاه میلادی فرض کرد، آمریکای شمالی مقصد اصلی محسوب میشد. شروع دوره اول را میشود به طور مستقیم با تلاشهای رژیم پهلوی برای ایجاد تغییرات اجتماعی و اقتصادی عمیق در جامعه ایران مربوط دانست.

در این دوره ما شاهد موج مهمی از مهاجرت در میان اقلیتهای دینی (یهودیان، ارمنیان و آسوریها) نیز هستیم که اکثرا به آمریکا (بهویژه کالیفرنیا) رفتند. با این حال با تشکیل کشور مستقل عراق، تمامی رژیمهای گوناگونی که در این کشور بر سر کار آمدند به طور جدی با نفوذ ایرانیان در این منطقه به مبارزه برخاستند و در دوره حکومت صدام حسین حتی بخش مهمی از ایشان را از این مناطق اخراج کردند. از دهه هشتاد میلادی به بعد، نوعی “فرهنگ مهاجرت” در ایران پدیدار شده است. شما اگر به کانادا مهاجرت کنید و حتی شهروندی آن کشور هم بگیرید باز هم وطن شما ایران عزیزمان است به قول یکی از اساتید مطرح دانشگاه تهران خاک من ایران و فقط این کشور متعلق به من است. محمدی تأکید میکند: اگر هم مهاجرتی انجام میگیرد باانگیزه بازگشت و خدمت به کشور خود باشد که این انگیزه مدتهاست افت کرده است و باید درصدد تقویت آن بود. پیشنهاد من این است که در صورت ندانستن زبان ابتدا با جدیت زبان خود را ادامه بدهید و سپس به وکیل مراجعه کنید. در بیانیه روز دوشنبه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده آمده است که این کشور به تعهدات خود در قبال هزاران شهروند افغانستانی که در دودهه اخیر در کنار آمریکا ایستادند، پایبند است.

مهاجران تحصیلکردهای که قبلاً مشاغل خوب و حرفهای در کشور خود داشتند، از اینکه نمیتوانند همان مشاغل را به دست آورند، ناامید میشوند. در سالهای گذشته برخی مسئولان اعلام کردند ۱.۵ میلیون ایرانی در صف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند و این عدد که امروزه حتما بیشتر شده، ترسناک است. مهاجرت فصلی: این نوع مهاجرت بیشتر مختص سبک زندگی عشایر و کوچ نشینان است. فردی که در نخستین گام دارای حقوق شهروندی از نوع درجه یک باشد ، هیچ فرقی با مردم آن کشور از لحاظ شهروندی و حقوق اجتماعی ندارد. این هنرمندان در غربت و دوری از میهن شان چـه نوع زندگی دارند؟ محمدی میگوید: بهویژه آنکه این استان ، دارای دانشآموزان بااستعداد و ریسکپذیری است که توانمندی زیادی درزمینه مهاجرت دارند. وی یادآور میشود : و در این میان از نقش نظام آموزشی هم نباید غافل بود.نظام آموزشی میبایست با ایجاد غیرت ملی در دانشآموز ، تفکری را ایجاد میکرد که فرد ،ماندن را به رفتن ترجیح میداد.و اکنون لازم است به این مهم توجه شود ، بررسی شود و راهکارهایی ایجاد گردد که جاذبه ماندن را برای دانشآموز بیشتر کند.

البته که همه ما میخواهیم به یک کشور توسعه یافته برویم. و بسیاری سوالات دیگر که ما قصد داریم در این مقاله به بسیاری از آن ها پاسخ دهیم. به مرور بخشی از مسافرانی که در ابتدا به دلایل تحصیلی یا تجاری راهی غرب شده بودند، پروژه خود را به اقامت دائم (بهویژه در آمریکا و اروپا) تغییر دادند. بر اساس آمار منتشر شده توسط وزارت کشور ترکیه، تعداد ایرانیان غیرقانونی در خاک ترکیه که توسط پلیس دستگیر شدهاند از ۲۱۲۸ نفر در سال ۱۹۹۵ به ۱۷۲۸۰ نفر در سال ۲۰۰۰ افزایش یافته است. متاسفانه در سال های اخیر مهاجرت به صورت غیرقانونی بسیار رواج داشته است و افراد زیادی بدون اینکه به قوانین و قانون های موجود برای مهاجرت دقت کنند به طروق مختلفی به کشورهای دیگر سفر می کنند اما نسبت به سال های گذشته مهاجرت هم به صورت قانونی و هم به صورت غیرقانونی با افزایش روبرو شده است. را هم در نظر بگیرند آیا واقعاً صرفهای در این مهاجرت است ؟ از اواسط دهه هشتاد تعداد بسیاری از جوانان که به طبقه متوسط و نسبتا مرفه و شهرنشین تعلق داشتند، به دلایل اجتماعی و سیاسی ایران را به مقصد آمریکا و اروپا (بهویژه سوئد، دانمارک، نروژ و سپس آلمان، فرانسه و انگلستان) ترک کردند.

مجموعه «بدون شرح» و «زندگی بـه شرط خنده» از مشهورترین سریالهایي بود کـه مهدی مظلومی در ایران کارگردانی آن رابه عهده داشت. با فیلم «درخت گلابی» بـه کارگردانی داریوش مهرجویی بـه سینمای کشور ایران معرفی شد. نکته تعجب برانگیز ماجرا اینجاست شخصیتی کـه علت رفتنش از ایران را فساد در سینمای کشور ایران اعلام کرده بود حالا بجای بازیگری، بخاطر عکسهاي عریان جلوی دوربین بین کاربران فضای مجازی شناخته میشود. بعدها کاشف بـه عمل آمد کـه این خانم بـه اصطلاح بازیگر جز تجربه یکی دو نقش کوتاه در چند فیلم سینمایی تجربه چندان دیگری در سینمای کشور ایران نداشته اسـت. همین چند سال پیش بود کـه موج مهاجرت بازیگران تلویزیونی بـه شبکه پارسی زبان جم در ترکیه قوت گرفت. امکانات بسیار محدود دانشگاههای ایران در دو دهه پنجاه و شصت نیز مانع از تامین داخلی تحصیلکردگان مورد نیاز بود.

همچنین طی قرنهای گذشته رشد و تنوع زیادی در موسیقی و هنر ترکیه ایجاد شده است. از بین بردن موانع سند علمی آموزشی کشور و اجرای مرحلهبهمرحله این سیستم از ملزومات است. در مقاله ای جداگانه با جزئیات بیشتری درباره سیستم اکسپرس انتری کانادا توضیح داده ایم. یعنی برای مهاجرت به کانادا از طریق مسیر شغلی باید در نهایت وارد سیستم اکسپرس انتری شوید و در این سیستم پروفایل بسازید. برای اینکه به واقعیت درباره اوضاع تقاضای مهاجرت در ایران پی ببریم، هیچ منبعی بهتر و آگاهتر از خود شهروندان نیست. این افراد غالبا به همراه خانوادههای خود به آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلستان نقل مکان یافتند. اگر بخواهیم تعریفی جامع و کلی از مهاجرت داشته باشیم باید بگوییم که مهاجرت در واقع جابهجایی مردم از یک مکان به مکانی دیگر میباشد که دارای اهدافی هست که این هدفها میتواند برای پیدا کردن کار یا زندگی بهتر باشد . اما دلیل دیگر مافیا و تبلیغات اغراقآمیزی است که این موضوع را پررنگتر کردهاند. رحیم محمدی کارشناس آموزشی در گفتوگو با دنیای اقتصاد در ارتباط با علل مهاجرت دانشآموزان میگوید: این روزها عامل تحصیلی برای میل به مهاجرت ،چندان متغیر مهمی نیست چون از مسائلی است که بهطور خانوادگی اتفاق میافتد .

رژیم پهلوی که در این دوره هدف سیاستهای کلان خود را مدرنیزه کردن کشور قرار داده بود، با کمبود شدید متخصص در رشتههای گوناگون روبهرو بود. حضور ایرانیان در کشورهای غربی که به مرور به تشکیل شبکههای گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این کشورها انجامیده بود، تسهیلات بسیاری در فردای انقلاب در اختیار خیل عظیم مهاجران قرار داد. اگر در دهه شصت مهاجرت تنها به قشر محدود طبقات مرفه با تحصیلات عالی تعلق داشت، در حال حاضر اقامت در کشورهای غربی برای طبقات گوناگون و بخشهای وسیعی از جامعه از جذابیت بسیاری برخوردار است. مجوز تحصیلی سندی است که از سوی اداره مهاجرت کانادا صادر می شود. اکثر شهرهای بزرگ و پر جمعیت این کشور و به ویژه شهر زیبای تورنتو که به عنوان پایتخت چند فرهنگی جهان شناخته شده و جمعیت قابل توجهی از ساکنین آن را مهاجرین تشکیل میدهند دارای همین بافت چند فرهنگی و سازش و استقبال بی نظیر از مهاجران هستند که همین امر تجربه مهاجرت را برای افراد بسیار نسبت به بسیاری از کشورهای پیشرفته دیگر شیرین خواهد نمود.

توصیه میشود بدون رفع مشکل به هیچ عنوان دوباره درخواست ویزا ندهید چرا که احتمال ریجکت دوباره پرونده بسیار بالاست. 35 دانشگاه معتبر این شهر واقع هستند که از محبوب ترین های آن ها میتوان به دانشگاه سیدنی، دانشگاه مک کوئری، دانشگاه صنعتی سیدنی، دانشگاه چارلز استوارت و … این ویزای ویژه برای آن دسته از افغانستانیهایی صادر میشود که بتوانند درباره همکاری دو دهه گذشته خود با نیروهای آمریکایی و نهادهای مرتبط با دولت آمریکا اسنادی معتبر ارائه کنند. فردی که در رشته پزشکی در دانشگاه تهران تحصیل می کند پس از پایان تحصیل خویش به سختی می تواند اقدام به مهاجرت تحصیلی نماید. با این حال آمارهای مورد ذکر تعداد ایرانیان ترکیه و همین طور افرادی را که به تابعیت کشورهای میزبان درآمدهاند در محاسبات خویش در نظر نمیگیرند. و حالا که چالش میل به مهاجرت در میان دانشآموزان فراگیر شده است با چه راهکارهایی امکان مهار آن وجود دارد؟ با شروع جنگ میان ایران و عراق، خصوصیات مهاجر ایرانی تغییراتی چشمگیر پیدا کرد. پس شروع مهاجرت به ترکیه، با انتخاب روشهای مهاجرت که در ادامه به توضیح جامعی از آنها میپردازیم و سپس سپری کردن مراحل زیر به ترتیب، میسر خواهد شد. فواره تروی آبنمایی در منطقه تروی در رم است که ارتفاعی برابر با ۲۶ متر دارد و یکی از بزرگترین آبنماهای دنیا است.

اما مهاجرت به عمان از طریق ازدواج، شرایط خاصی را می طلبد که تنها در صورت برآورده شدن الزامات، منجر به اخذ اقامت دائم و یا پاسپورت عمانی می شود. به طور عمومی فارغالتحصیلان پس از دو سال از اتمام تحصیل (و اشتغال) میتوانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کرده و پس از 5 سال برای شهروندی و تابعیت کانادا و اخذ پاسپورت این کشور اقدام نمایند. البته دانشجویان در این مقطع باید با یک استاد راهنما (سوپروایزر) ارتباط گرفته و او را متقاعد نمایند که توانایی و دانش لازم جهت تحصیل در دانشگاه مربوطه را دارند. درحالیکه باید آنطرف سکه هم دیده شود که یک دانشآموز بدون تجربه با چه شرایطی در کشوری دیگر قادر به زندگی خواهد بود ؟ او ادامه داد: برای مـن حرفی کـه می زنم مهم اسـت و کسانی کـه فضای آزاد برای حرف زدن فراهم میکنند.»، اما مظلومی باوجود ساختن چند مجموعه دراین شبکه تلویزیونی و حتی ساخت سریالی بنام «شهرقشنگ» کـه نام آنرا هم از سریال «بدون شرح» در ایران وام گرفته بود نه تنها بـه پیشرفتی دست پیدا نکرد کـه حتی ساخت این مجموعهها بـه لحاظ کیفیت نیز برایش یک پسرفت محسوب میشد.

به گفته این کارشناس عامل مهمی که در مسیر هر دانشآموز،تاثیر گذار است نظرات ، حمایتها و مشوقهایی است که از سوی خانواده برای مهاجرت فرزندشان انجام سایت goodmohajerat میگیرد. در عین حال، احزاب “سی دی یو” و “سی اس یو” طرفدار “مهاجرت کنترول شده و هدفمند در بازار کار” اند که برای آلمان نیز مفید واقع می شود. تا تمامی جوانب کار جهت اعطای وام مسکن به متقاضیان سنجیده شود، سرمایه گذاران با دریافت وام مسکن در ایتالیا می توانند انواع مسکن در این کشور را بخرند. متقاضیان برای اخذ بورسیه های تحصیلی ایتالیا باید پس از درخواست پذیرش تحصیلی برای دریافت بورسیه ثبت نام کنند. اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج، یکی دیگر از روش های مهاجرت اسپانسرشیپ فامیلی است. با توجه به وجود مشکلاتی همانند بلاتکلیفی متقاضیان، امکان رد درخواست، خطرات جانی و مالی به هیچ وجه روش مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی توصیه نمی شود. ثبت شرکت در ترکیه: ثبت شرکت در ترکیه از دیگر روش ها برای مهاجرت می باشد که با توجه به نوع شرکت مورد نظر، هزینه های متفاوتی باید پرداخت گردد. این معیارها که شامل سن، مدرک زبان، مدارک تحصیلی، تمکن مالی، گواهی سلامت و… ویزای کار به ایالات متحده آمریکا برای پنج دسته داوطلب طراحی شده است که شامل تخصص های مورد نیاز، متخصصان، پیمانکاران، کارآفرینان، سرمایه گذاران و …

سوئیس به غیر از جاذبه های فراوان توریستی امن ترین کشور دنیا برای پول و طلا و در واقع انبار ارزی سایر کشورهای دنیا بوده و در صنایع ساعت سازی و ساخت لنز و تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و تعیین استاندارد برای تولید هر نوع کالایی رتبه اول کیفیت در جهان را داراست. جمعیت ایرانیان مقیم این کشور در یک آمار غیر رسمی و تایید نشده بیش از ٣ هزار نفر برآورد می شود. نوع فعالیت: افراد غیر فعال بیشتر از افراد فعال عامل اجتماعی- فرهنگی را علل گرایش به مهاجرت خود بیان کردهاند. وجود این دو عامل در کنار عوامل دیگر (رشد بیسابقه طبقه متوسط و جذابیتهای گوناگون غرب برای بخش مرفه جامعه)، موج مهمی از دانشجویان را برای ادامه تحصیل به سوی آمریکا و کشورهای اروپایی کشاند. با انقلاب ایران ابعاد گوناگون مهاجرت در ایران (تعداد، تعلقات طبقاتی، دلایل مهاجرت، گروههای سنی و غیره) با تغییرات عمیق روبرو شد. در این دهه تعداد مهاجران ایرانی چهار برابر شد و از مرز ۱۰ هزار نفر نیز گذشت. برای سرمایه گذاری و مهاجرت به آمریکا از این راه، باید مبلغی در حدود 500 هزار یا 1 میلیون دلار در یک پروژه سرمایه گذاری کنید.

اگر بعد از بازگشت از ترکیه قصد سفر مجدد به این کشور را دارید حتما موقع اخذ ویزا برای گرفتن ویزایی که اجازه چند بار ورود را به شما می دهد اقدام کنید. متقاضیان اقامت ایتالیا فقط و فقط از طریق ویزای طلایی میتوانند شهروندی این کشور را کسب کنند، حداقل نرخ سرمایه گذاری برای اخذ ویزای طلایی ایتالیا نیم میلیون یورو ( ۵۰۰,۰۰۰ ) یورو میباشد. با وجود این که اکثر این افراد با فکر بازگشت مجدد به وطن عازم روسیه شده بودند، در آستانه جنگ جهانی اول تعداد ایرانیان ساکن در این کشور را در حدود نیم میلیون نفر برآورد میکنند. برخی از نهادهای غیردولتی مانند کریسشن اینترنشنال تعداد ایرانیان مهاجر را چهار میلیون تخمین میزنند، اما منابع دانشگاهی تعداد مهاجران را میان نیم میلیون تا دو میلیون تخمین میزنند. در حال حاضر نه تنها تعداد بسیاری از مردم ایران لااقل یک نفر از دوستان، خویشان یا آشنایان خود را که به خارج مسافرت کرده میشناسند، بلکه به کمک وسایل ارتباط جمعی مدرن (بهویژه اینترنت، رادیو و شبکههای ماهوارهای)، تماس میان ایرانیان داخل با خارج برای قشر عظیمی از جامعه مهیا شده است. انقلاب اسلامی را میتوان نقطه عطفی دانست که این دو دوره را از یکدیگر جدا میسازد.